مثل خواب

 

سلام... حالت خوبه... دلت برای من تنگ شده؟ نه انگار منتظرم نبودی! خیلی بی معرفتی... من هنوزم عاشقتم... یادته... یادته چقدر زیر سایه درختات با ژیلا، الهه  و اکرم می نشستیم... یادته چقدر کوچولو بودم... یادته روز ثبت نامم رو... یه مانتوی خوشگل هشت ترک مشکی با کتونی و شلوار اسپرت کرم پوشیده بودم... با پدر، مادر و خواهرم اومده بودم... اما خودم به تنهایی اولین قدم هام رو توی حیاطت گذاشتم... . وقتی دیدمت تمامی اضطرابم به نشاطی فراگیر مبدل شد... خیلی سبز و قشنگ بودی... دلم باز شد... .

دانشگاه دانشگاه چقدر دوستت دارم... آخه درختات کجان... چرا قطع شدن... چرا دیگه سرسبز نیستی... چرا دیگه با صفا نیستی؟ هیچ می دونی رنگ و رخت زرد شده؟ اما باز هم قشنگی و برام شیرینی... .

اینا رو از دم در دانشکده تا در ورودی سالن، زیر لب زمزمه می کردم... دوست داشتم اون لحظه همه همکلاسیام اونجا می بودن... تا جائیکه حافظه یاری داد تک تکشون رو توی ذهنم صدا کردم... که یک آن صدایی در میانه افکارم پیچید که خانم آبخوری کجاست... جوابی نداشتم... خیلی ناراحت شدم که هیچ جوابی نداشتم... احساس می کردم که دیگه به اون فضا متعلق نیستم در حالی که من با دوستانم بیش از سه سال در اونجا خاطره داشتم... خاطره هایی عمیق و به یاد ماندنی... گوشه گوشه اش در ذهنم خاطره ای سبز داشت... سالن کتابخونه که ترمی یه بار محل برگزاری امتحان بود... یادم افتاد که یکی مانده به آخرین امتحانی رو که اونجا دادم حالم خیلی بد بود... رفتم تو شیشه ها... اگه اکرم دستم رو نگرفته بود معلوم نبود سالم بودم یا نه! آخه وقتی رفتم دکتر با نگاهی عجیب به من می نگریست... فهمیدم که فشارم چهار بوده... تازه فرداش باز هم امتحان داشتم و حتی یک کلمه هم نخونده بودم و این اولین باری بود که من درس نخونده بودم... از درس تاریخ آموزش و پرورش متنفر بودم... اون شب تا صبح بیدار موندم و خوندم...  اون روز و اون شب، لحظه ها چه سنگین می گذشتند، هر چند ساعت یک بار زنگ می زدم به ژیلا و قوت قلبم می داد... امروز شاید چهار سال از اون روز می گذره... جلوی درب آمفی تئاتر همت خاطره روز دانشجو رو برام زنده کرد... چه جمعیتی... توی اون شلوغی خبرنگار شبکه خبر از من عکس انداخت... چه بلائی سرش آوردم... مجبور شد عکسی رو که بی اجازه از من انداخته بود پاک کنه... گفت خیلیم دلت بخواد که ازت عکس گرفتم... .

چه استرس ها، چه شادی ها، چه غم ها... لحظه ها با من بیایید تا بگویم که چه روزهایی بود و بگذشت...

روز ثبت نام همسر الهه چقدر هوام رو داشت... هنوز نمی دونستیم قراره همکلاسی باشیم... همون روز کلی دوست پیدا کردم... اول از همه با الناز دوست شدم... مدام می گفت من حقوق هم قبول شدم... بعد اعظم آمد... دختری شیطون... و سپس زینب... دختر خانم هنرمند و خطاط... ما چهار نفر دوستای خوبی برای هم شدیم... سه روز اول مامانم من رو می برد به دانشگاه... منتظرم می موند تا کلاسام تموم بشه... کمی از ترم گذشته بود که زهرا هم اومد و به ما پیوست من از این دوستانم یه کمی جدا شدم... اکرم، سمیه و سمیرا رفقای هم مسیرم بودند... چند روزی باهم می رفتیم... من و اکرم چون اصطلاحاً خیلی بچه مثبت بودیم شدیم رفیق گرمابه و گلستان هم... از دانشگاه تا خونه و بر عکس فقط با هم می رفتیم و می اومدیم، ما می خواستیم حلقه دوستی راضیه، الهه و ژیلا رو هم تجربه کنیم... با ورود من و اکرم به این حلقه راضیه رفت و خلاصه این سی و چند نفر شصت مدل چرخیدیم تا به امروز رسیدیم. توی تمام این مدت من از یک نفر غافل بودم... و اون شیما بود که حالا خیلی خیلی دوسش دارم.

دیروز به میانه سالن که رسیدم زهره رو دیدم... دلم می خواست فریاد بزنم... زهره توی اون لحظه ها تنها آشنایم بود تنها کسی که شاید اگه حسم رو می گفتم درکم می کرد... از حسم چیزی نگفتم... پایان نامه ام رو تحویل دادم... اما انگار دانشگاه هم دلش نمی خواد با من برای همیشه وداع کنه... آخه سی دی پایان نامه رو جا گذاشته بودم... حالا باید یه بار دیگه برم... این دفعه که برم تنهای تنهام... فرصت خوبیست که برم به همه کلاس ها و توی سکوت فراگیر روزهای تابستانی دانشگاه همه هیاهوهای روزهای خوشم را زنده کنم... . می رم به طبقه اول و هر کلاسی که بیشتر آشنا باشه، دم درش می ایستم و سعی می کنم صدای بچه ها رو بشنوم آره می خوام بازم صدای دوستام رو بشنوم... استادامو پشت تریبون تصور می کنم... تصور می کنم که استاد علی آبادی می گن تا پنجم دی ماه (سال 1384) فرصت دارین پروژه ها رو تحویل بدین... تصور می کنم که دارم به استاد نیلی التماس می کنم که استاد تستی بگیرین و اونم با لحن آبی صداش می گه باشه (باز هم سال 1384)... به اتاق استادام سر می زنم... طبقه همکف... طبقه چهارم... اونروز خیلی کارا دارم... .

/ 4 نظر / 4 بازدید
م ****

سلام من هم دانشگاهی وهم رشته ایتم و نزدیک فارغ التحصیل شدن با خوندن مطلبت اشک توی چشمم جمع شد من هم استادی دارم که فکر ندیدنش دلتنگم می کنه من هم یه روز باید برم دم در کلاس خالیش بایستم و خاطراتش رو مرور کنم ...[گریه] برات آرزوی موفقیت می کنم .

م ****

سلام من هم دانشگاهی وهم رشته ایتم و نزدیک فارغ التحصیل شدن با خوندن مطلبت اشک توی چشمم جمع شد من هم استادی دارم که فکر ندیدنش دلتنگم می کنه من هم یه روز باید برم دم در کلاس خالیش بایستم و خاطراتش رو مرور کنم ...[گریه] برات آرزوی موفقیت می کنم .

امینی

باورتون می شه گریه ام گرفت . خیلی تلاش کردم و به خودم قول دادم زیاد به دانشگاه فکر نکنم . خودمو اذیت نکنم اما بعضی خاطره ها هیچ وقت از ذهن آدم پاک نمیشن. با خون آدم ترکیب میشن و توی تمام وجود آدم جریان دارن. توی فکر آدم ،‌ توی قلب آدم ... دانشگاه و دوستی های پر خاطرش از همین خاطره هان. منم این ترم درسم تموم شد . هم رشته . هم دانشکده ای هستیم . ما موندیمو یه دنیا خاطره ...

عباس

سلام خوب نوشته بودید من را هم به فکر فرو برد