آموزگار مهربانم من چه دلتنگتم امروز

 

سالها پیش از این ها در یک چنین روزی برای جشن روز معلم احساسم سرشار از عشق بود... تمام روز را به امید جشن بعداز ظهر گذراندم... کلاس سوم یا چهارم دبستان بودم... امروز 15 یا 16 سال از اون روز ها گذشته اما هنوز هم صدای اون روزها از دنیای خاطره ها به گوشم می رسد... کافیست کمی سکوت کنم تا همه چیز به خاطرم باز آید... چادر زیبای مشکی با تزئینی از جیر سبز و گلهای قرمز پوششمان بود... پشت پرده سن آمفی تئاتر امید یا رسالت از سالن های آموزش و پرورش ناحیه 3 منتظر ایستاده بودیم... پرده ها کنار رفتند... چشم سالن به سن دوخته شده بود و معلممون... مریم ترکاشوند... بانویی مؤمن، محکم و استوار و البته جوان... خواهرزاده یکی از دوبلورهای توانمند صدا و سیما... او روزی تنها اسطوره ام بود و امروز هم یکی از اسطوره هایم اوست... از او آموختم ایمان را... از او آموختم محکم بودن و محکم سخن گفتن را... اعتماد به نفسم با او به حد اعلای خود رسید... از او آموختم هزاران چیزی را که امروز اساس شخصیتم شده است. شیفته او بودم و بس. هیچ کس نمی توانست این تأثیر را بر من بگذارد... او همه زندگیم بود... نبض روحم بود... همه علاقه هایم در او بود و کارهایش... تمام لحظات با او بودن در ذهنم جاودانه اند تا همیشه... .

پرده های کنار رفته منتظر نواخته شدن طنین موسیقی بودند تا به رقص در بیایند.... موسیقی نواخته شد... صدای کودکان که احساسشان به پرواز درآمده بود حجم  سالن را پر کرد... با تمام احساس این سرود بسیار زیبا را شروع به خواندن کردم تمامی صورتم به تدریج خیس از اشک شد... آن هنگام لحظه به چشم معلمان که نگاه می کردی نگاهشون تنها اشک بود و عشق... شاید بپرسی مگر چه سرودی بود که معلمها گریه می کردند و مثل بچه ها سرهاشون رو به آرامی از راست به چپ و چپ به راست به حرکت در آورده بودند... آهنگ و شعر هر دو بسیار زیبا و مالامال از احساس بود... آنچه مدام تکرارم می شد یه نگاه به مادرم و معلم پرورشیم بود و نگاه دیگرم به معلمانم بود... نگاه فکرم به معنای شعر و ریتم موسیقی بود... شعری از جعفر ابراهیمی... هنوز هم تک تک بیت های سرود را به خاطر دارم:

آموزگار مهربانم / ای مهر تو مهر خدایی
ای آنکه در جانم نهادی  / مهر و امید روشنایی
راهی به سوی علم و دانش / در پیش چشمانم گشودی
در باغ زیبای دبستان / شعر محبت را سرودی
ای آشنای خوب ودانا / ای مهربان آموزگارم
بعد از خداوند توانا / من هر چه دارم از تو دارم
آموزگار مهربانم / من دوستت دارم فراوان
تو مهربان و خوب هستی / مانند گلها مثل باران

چند سال پیش به هزار مشقت معلم پرورشیم رو پیدا کردم و به دیدنش رفتم... امروز باز هم با او تماس گرفتم... خیلی خوشحال شد... با بغض گفتم امروز مدام با زمزمه سرود آموزگار مهربانم به یادتون بودم و حلقه های اشک توی چشمام می رقصیدند... اون هم گفت من هم همیشه به یاد تو بوده ام و هستم... یادت هست که به من یه آلبوم دادی و توی صفحه اولش برام چند خطی با دست خط کودکانه ات نوشتی؟ من همه عکسهای کودکیم رو در آن آلبوم گذاشته ام و با دیدنش به یادت می افتم... .

/ 0 نظر / 2 بازدید