حادثه ی قریب غریب... آری مرگ

 

از این کلمه ی سه حرفی هیچ خوشم نمی یاد...  خودش سه حرف بیش تر نیست اما دنیایی حرف در این سه حرفه... ای کاش مرگی وجود نداشت... ای کاش تولد یکی در ازای مرگ دیگری نبود... .

 

فکر می کردم اگر در مورد مرگ بنویسم قلمم آلوده می شه... دوست نداشتم توی وبلاگم چیزی به غیر از زندگی و عطر بهار ببینم... اما مرگ هم پاییز همین بهاره و جزئی از این زندگیه.

 

بارها شنیده ام غریو ‹‹ لا اله الا الله›› و ‹‹ الله اکبر›› رو توی کوچه ها... کوچه هایی که پر از عطر زندگی هستند اما گاهی ابر سیاه مرگ روی یه خونه ای از همون کوچه ها لونه می کنه و منتظر باریدنه و تا کسی رو سوار خودش نبینه نمی ره... . هیچ کس منتظرش نیست ولی یک باره می آید بدون کارت دعوت.

من شاهد مرگ افراد زیادی در زندگیم بودم... خلاصه خیلی ها دور یا نزدیک بودند که زمانی بودند اما الان رفتن تو قصه ها... چند مورد از اون کسانی که رفتن تو قصه ها رفتنشون بد جوری دیوارهای ذهنم رو سیاه کرد... یکی از اونا دایی پدرم بود که بعد از رفتنش 4 تا دختر بچه سال توی این دنیای غریب بی کسو تنها نه پدر نه مادر هیچ کسی برایشان نمانده بود... اون موقع شاید 4 سالم بود تازه فهمیدم مرگ یعنی چی... یکی دیگه از اونا مردی بود سی و چند ساله که مصادف با 12 سالگیه من بود... از افراد محل... هیکلی و چهار شانه... مردی که ساعت ها توی کوچه ایستادم، به صحنه تشییعش فکر کردم، به یادش و به خاطر بچه های کوچکش غصه خوردم و اشک ریختم... یادمه بی دلیل مرد... اورژانس اومده بود تا اونو ببره به بیمارستان اما چون وزنش زیاد بود توی راه پله ها از روی تخت حمل افتاد و درجا مرد... مرگ عمه ی شوهر خواهرم که خیلی دوستم داشت... مرگ دوست مادرم... مهین... کسی که جای مادر بود برای من... کسی که اولین نگاه پر محبتم تو چشمای اون بود... کسی که اولین بار اسم اونو صدا زدم... تا ساعت ها بعد از فوتش انتظار می کشیدم... منتظر بودم یکی بیاد بگه نه نمرده یا بگه زنده شده... چندین دختر و پسر جوان از هم دانشگاهی هام که مردند... باور نکردنی بود... کسی در آستانه ی فارغ التحصیلی بمیره... یه پسر بیست و چند ساله از اهالی محل و بالاخره این بار مرگ در میان تار و پود جان مردی جا افتاده از همان مجتمع دمیده بود... .

ظهر بود... مشغول شستن ظرف ها بودم که صدای یا حسین شنیدم... یه آن تنم لرزید... قلبم مکثی کرد... این بار دیگر کیست؟ چادرنمازم رو برداشتم و به سرعت تمام حیات پاییزی رو به سمت در کوچه دویدم... زشت ترین ماشین دنیا توی کوچه، منتظر بود... آمبولانس... ناله های از ته دل بلند یه دختر... بابا جونم بابا... ب ا ب ا همون کلمه ای که با هاش نوشتن رو شروع کرده بود... کوچه انگار شکنجه می شد... دیواراش انگار می لرزیدن... شانه های کوچه منتظر تشییع بال و پر کبوتر بود... من توی فکر بودم... انگار این همون کوچه ای نبود که تا دیروز به برکت وجود آرایشگاه پر از صدای رقص و پایکوبی بود... خونه ی روبروی اونا تا چند روز پیش خونه عروسی و شادی بود... رسم عجیب و غریبیه رسم روزگار... منتظر بهونه ی آشنایی بودم تا گریه کنم... آخر بی بهانه گریستم... توی این فکر که این دختر آیا به غیر از پدر کسی رو داره یا نداره... کاش می تونستم کاری کنم که آروم بشه... . آه... .

این بار باید گفت:

«یاد روزایی که کوچه زیر سایه ی تنت بود .. مهربون درخت عاشق مست عطر نفست بود .. سهم تو از بوسه ی باد چی بگم ای داد و بیداد .. همه زردی و تباهی مردن و رفتنه از یاد... .»

 

مرگ یک حادثه ی قربیه... نزدیکمونه... در انتظاره... شاید یه ثانیه ی دیگه یا شاید سال های دیگه بالاخره می یاد سراغمون... چند ثانیه ی دیگه قرعه به نام کیه؟ مرگ چه کسی رو هدف قرار داده؟ شاید من رو شاید شما رو شاید ما رو... این قدر به هم بدی نکنیم... می میریم دلمون برای هم می سوزه.

مرگ یه حادثه ی غریبه... هر چی بهش فک می کنم درکش نمی کنم برای من همیشه نا آشنا می مونه تا لحظه مرگم که نبینمش نمی فهمش... .

مواظب خودمون باشیم مرگ داره خونه به خونه می یاد جلو اون ما رو فراموش نکرده ما هم فراموشش نکنیم... تا فرصت برای بودن ما و دیگران هست خوب باشیم و خوبی کنیم یا اگه خوب نیستیم که خوبی کنیم لااقل بد نباشم و بدی نکنیم.

 

 

/ 1 نظر / 2 بازدید
قاصدک

انسان همواره میخواهد قبل از مرگ توبه کند... ولی همیشه قبل از توبه مرگ به سراغش می آید.......... حضرت علی (ع) امیدوارم همیشه در پناه دوست باشید...و یاد مرگ از دیدتان خارج نشود...اللهم اجعل الموت بین عیوننا....