قدم زنی در کوچه های دل مردمان شهر

 

بوی عطر مورد علاقه ام می آید... این عطر حس بهار رو در من قوی تر می کند... احساس می کنم همه جا پر از خدا و زیبایی های اوست... این شمیم حس عجیب نوشتن رو به من القا می کند... قلم در نوشتن از من عقب می ماند... بد خط می نویسد... من خوش خطم به شرطی که این آقای قلم همسفر خوب افکارم در عالم نوشتن باشد.

طعم زندگی چشیدنیست... سکانس بررسی پروژه بهانه ای برای دیدارهای بهاری

خارج از حوصله ی وبلاگه که پلان به پلان بنویسم... پس به نوشتن کلی صحنه ها به طرزی بسیار بی نمک اکتفا می کنم.

صحنه آماده شدن برای رفتن:

دخترک در پوست خودش نمی گنجه... پشت میز کارش نشسته... داره همه جا رو مرتب می کنه... تو دفترش می نویسه امروز می خوام آسمون رو یه بار دیگه با یکی از دوستام در ساعاتی از یه روز گرم بهاری تجربه کنم... .

صحنه جلوی در:

نگاهی به ساعتش که اندازه ساعت دیواریه می کنه... دستای لحظه شمار صفحه دایره ای زمان حدود یک ربع به دو رو نشون می دن... کمی دیر شده... .

دخترک با خودش: خدای من! من چه جوری از اینجا برم... نه تو می ری... واقعاً این حرفا از تو بعیده... یه دفعه شروع به دویدن می کنه.. تاکسی و ... .

صحنه داخل ایستگاه قطار:

دخترک در حال راه رفتن با خودش: خدا جونم شکرت که عقب نموندم... یعنی من درست سر ساعت 3:30 می رسم حقانی یا نه... شروع به صلوات فرستادن می کنه... اما همش با خودش می گه نکنه بد قول بشم... روی صندلی می شینه، منتظر قطاره که توجهش به پسرک فال فروش جلب می شه... پسر ناراحت، مضطرب و مأیوس نشسته و مدام با خودش نجوا می کنه.

دختر: پسرم چرا ناراحتی؟ اصرار بر گرفتن جواب می کنه.

پسرک با بغض: بیچاره شدم... دخترک: چرا؟ پسر: هیچی... دختر اصرار می کنه بگو: پسر: مأمور قطار تمام پولام رو ازم گرفت! بابام حتماً منو می زنه... دختر تو دلش با خودش: خدا ازش نگذره... دختر: مدرسه می ری؟ پسر: می رم بعدش می یام فال فروشی... تا ورود قطار کلی با هم حرف می زنن و دختر مطمئن می شه که راست می گه و در حد توانش کمکش می کنه و یک فال هم می گیره و به خانم های دیگه هم جریان رو توضیح می ده و اونا هم کمکش می کنن... دختر: حالا پاشو برو بازم فال بفروش و ناراحت نباش... من مطمئنم که تو درآینده یک مرد بسیار موفق خواهی شد... تو پسر قوی ای هستی که هم درس می خونی و هم کار می کنی... تو موفق ترین خواهی بود... پاشو دیگه یه یا علی بگو و برو... شروع به خوندن فالش می کنه... مژده ای دل که مسیحا نفسی می آید که ز انفاس خوشش بوی کسی می آید و ... .

صحنه داخل قطار:

دخترک: می نشینه و توی دفترش می نویسه: زمان می ره منم دنبالش... همه چیز انگار به چشمم متحول شده... مردم خصوصاً خانم ها... مخصوصاً طرز پوشش هایشان تغییر کرده... من خیلی ساده ام... نسبت به قبل ساده تر هم شده ام... تفاوت شاید از زمین تا آسمان باشه... اما سادگی برازنده تره و ... .

صحنه دیدار با دوست:

قطار به ایستگاه حقانی می رسه... اس ام اس با صدای جغ جغ کفش بچه ها می یاد: من سر قطارم. دخترک از قطار خارج می شه و به سمت اون سر قطار می دوه... درست سر 3:30 به قرار می رسه... با هم می پرن به داخل قطار... تازه یادشون می افته که پس از گذشت حدود دو ماه از آخرین دیدار باید همدیگر رو ببوسند و هیجان زده بشن... دوست دخترک: تو مثل سابق نیستی... دخترک: آخه باهات قهرم... آخه چرا ... ؟ ... ؟

صحنه حرکت به سمت میدان قبا:

دخترک از یه رهگذر می پرسه: آقا میدون قبا انتهای این خیابون می شه؟ طرف می گه: میدون هما؟ دخترا بعد از رد شدن هر دو خندشون می گیره.

صحنه میدان قبا:

طاهره دوست دوران کارشناسی دخترک می یاد دنبالشون... احوالپرسی و ... دخترک با خودش: دیدار بعد از سه سال تازه شد... .

صحنه داخل اتاق طاهره:

دخترها سلام می کنن... خانمی که مدیر گروه رشته ی ... است با یه صدای عجیب و به طرز خیلی عجیب تر: سلّام عسّلم سلّام عزیزم... دخترک به دوستش می گه: این چرا اینجوریه؟؟؟ طاهره به دخترک می گه: چهره ات هنوز هم کودکانه است... یادته همش دنبال استادا می دویدی... استاد استاد من اشکال دارم... ما می گفتیم اِ (اسم دخترک)... هر سه می خندن... یکی از مسئولین پروژه: می یاد و شروع به توضیح دادن می کنه... دخترک شروع به ایراد گرفتن می کنه و دوستش هم حرفای قشنگی می زنه... دخترک خیلی از حرفای دوستش خوشش می یاد و لبخند می زنه... صدای اون خانم هنوز به طرز فجیعی می یاد که یک هو یه دختر عجیبتر از اون قبلیه می یاد... دخترک به دوستش می گه: وا اینا چرا همشون یه جورین؟ بیچاره طاهره... دوستش: تو هم فهمیدی؟ من فکر کردم حال خودم بده!!! با هم خندیدن... طاهره در اتاق رو بست تا راحت باشن... یک هو صدای پسری اومد... طاهره: نیا داخل... پسر در حالی که می گه من برادر همتونم وارد می شه! دخترک تو دلش می گه: تا آدمای خفن تر نیومدن دیگه بریم... در مسیر بازگشت باز همون آقایی رو دیدن که گفت میدان هما... دخترها با هم می گن اَ... !

این نوشتار حاوی سوژه های متعددی است که برای نوشتن فیلمنامه های کوتاه مناسب است.

نجواهای درونی... پسرک فال فروش و ... .

/ 6 نظر / 2 بازدید
ايرج عوض زاده

خانم قره باغي سلام از اينكه اينقدر عالي مي نويسيد خدمتتان تبريك مي گويم به نظر من كه بعنوان يك روزبرگ(به قول خودتون) و در حد يك وبلاگ عالي نوشتيد... به نظرم شما قدرت نويسندگي تان بصورتي است كه مي توانيد آن را به يك فيلمنامه مفصل تبديل نماييد.[گل]

شیما

سلامی به زیبایی اردیبهشت سبک نوشتنت خیلی خوب بود، اینکه اتفاقی از یک روز زندگیرو به صورت سکانسی از یک فیلمنامه نوشتی. این سبک رو قبلا در نوشته های آدمای معروف مثل اشکان صادقی دیده بودم.... در نتیجه میتونیم بهش با دید حرفه ای و تحلیلی نگاه کنیم... راستی امروز رفتم یه استودیو! خیلی خوبه! خیلی دوس دارم! دوباره آرزوی داشتن یک استودیو و کار صدا در وجودم پررنگ شد... نمیدونم امیدوارم یه روز حقیقتشو درک کنم نه تنها آرزوشو! البت در کنار هم!

زهره

سلام خوبی؟ بسیار عالیه....................

دیروز میگفتم : مشقهایم را خط بزن ... مرا مزن روی تخته خط بکش ... گوشم را مکش مهر را در دلم جاری بکن ... جریمه مکن هر چه تکلیف میخواهی بگیر ... امتحان سخت مگیر اما کنون .. مرا بزن ... گوشم را بکش .. جریمه بکن .. امتحان سخت بگیر مرا یک لحظه به دوران خوب مدرسه باز گردان