شیطان

 

زندگی شیطان را تا قیامت مهلت است

از چه انسان ز شیطان این چنین در اطاعت است

خیلی دلم می خواست خلاصه و به سبک خودم بنویسم ... دلم می خواست ترتیب مطالب رو به هم بزنم تا جذاب تر بشه کلی عناوین مختلف رو نوشتم که جالب بودند اما به صدای احساس و به ندای قلبم گوش کردم و در نهایت تصمیم گرفتم عین همون مطلبی رو که از مسجد گرفتم بدون حذف حتی یه ویرگول یا به قول برخی کاما این جا بذارم... .

 


شیطان از جنس جن است و قبل از این که از بهشت رانده شود خدا را بسیار عبادت می کرد، به همین دلیل عزرایل نام گرفت. امیر مؤمنان حضرت علی (ع) فرمودند: شیطان هفتاد هزار سال خدا را عبادت کرد و فقط یک نماز دو رکعتی او چهار هزار سال طول کشید. وقتی خدا انسان را آفرید و در آن روح دمید به تمام ملائکه دستور داد که بر آدم سجده کنند، همه سجده کردند به غیر از ابلیس که به خدا گفت: من هفتاد هزار سال تو را عبادت کرده ام و خودت فرموده ای که هر کسی مرا عبادت کند عباداتش را بی نتیجه نمی گذارم و عوضش را به او می دهم.

خداوند فرمود: هر چه می خواهی در دنیا به تو عطا می کنم. شیطان گفت:

اول این که اجازه دهی تا قیامت زنده بمانم. خداوند فرمودند: تا آن روز تو را مهلت می دهم.

دوم این که در مقابل هر یک از فرزندان آدم دو فرزند به من عطا کنی که برای هر یک از اولاد آدم دو فرزند را مسلط کنم تا آن ها را به گمراهی بکشانند. خداوند باز هم قبول کرد.

سوم این که می خواهم اولاد آدم ما را نبینند ولی ما آن ها را ببینیم.

پنجم این که می خواهم به من قدرتی بدهی که به هر شکلی که می خواهم در آیم و هر کجا که می خواهم بروم.

ششم این که می خواهم تا دم مرگ پیش اولاد آدم باشم (یعنی حتی وقتی حضرت ملک الموت برای قبض روح به سراغ انسان می آید، شیطان هم حاضر می شود و انسان را وسوسه می کند). امام محمد باقر (ع) فرمودند: هنگامی که انسان در حال جان کندن است خیلی تشنه می شود، در آن هنگام شیطان با یک لیوان آب می آید و می گوید: اگر بر من سجده کنی و کافر شوی این آب را به تو می دهم. سپس شیطان وقتی نا امید می شود، آب را می ریزد، می گوید از تو بیزارم و می رود.

هفتم این که از تو می خواهم مرا بر سینه ی اولاد آدم مسلط گردانی تا او را وسوسه کنم. خداوند در پایان می فرمایند: تمام خواسته هایت را بر آورده می کنم ولی هر کس پیرو تو باشد او را با تو به جهنم می فرستم. سپس شیطان می گوید: ای خدا به عزت و جلالت قسم که همه ی انسان ها را گمراه می کنم به غیر از عده ی معدودی که بندگان خاص تو هستند. سپس گفت: حالا که مرا بیرون می کنی جایی را برای زندگی کردنم مشخص کن. خداوند فرمودند: تو را در حمام ها و هر جا که محل رفت و آمد مردم است قرار می دهم. شیطان گفت: غذای من چه باشد؟ خداوند فرمود: سر هر سفره ای که نام بسم الله الرحمن الرحیم برده نشود بنشین و با آن ها که هم چون حیوان گرسنه هستند غذا بخور. حضرت امام محمد باقر (ع) در این باره می فرمایند: اگر اول غذا یادتان رفت آخر غذا بگویی تا شیطان هر چه خورده بر گرداند. سپس شیطان گفت: من احتیاج به آب دارم. خداوند فرمود: آب تو شراب و هر چیز مست کننده باشد. او گفت: برای من کتابی قرار بده. خداوند فرمودند: کتاب تو وشم ( خالکوبی ها و کتاب های سحر و جادو) باشد. اولین کسی که سحر و جادو را به انسان آموخت شیطان بود. سپس شیطان گفت: برای من حدیثی قرار بده. خداوند فرمود: حدیث تو دروغ است.

روزی حضرت محمد (ص) شیطان را حاضر در مسجدالحرام دید، پیش او رفت و به او گفت: ای ملعون چرا ناراحتی؟ شیطان گفت: از دست تو و امت تو ناراحتم.

حضرت فرمودند: چرا از من ناراحتی؟ شیطان گفت: چون این همه تلاش می کنم که مردم را گمراه کنم ولی تو در قیامت از آن ها شفاعت می کنی و تمام زحمات مرا به هدر می دهی، به همین خاطر با تو دشمنم. حضرت فرمودند: چرا از امت من ناراحتی؟ شیطان گفت: امت تو خصوصصیاتی دارند که امت های دیگر ندارند:

اول این که وقتی به هم می رسند سلام می کنند که سلام نام خداست و من از این اسم می ترسم.

دوم این که وقتی همدیگر را می بینند به هم دست می دهند و تا دست هایشان از هم در نیامده گناهانشان بخشیده می شود.

سوم این که وقتی می خواهند غذا بخورند بسم ا... می گویند و من دیگر نمی توانم غذا بخورم و گرسنه می مانم.

چهارم این که بعد از غذا خوردن الحمد الله می گویند.

پنجم این که اسم تو که می آید بلند بلند صلوات ختم می کنند که ثواب آن زیاد است و من فرار می کنم.

ششم این که وقتی می خواهند کاری بکنند انشاء الله می گویند و من دیگر نمی توانم در آن کار دخالت کنم و آن را بر هم زنم.

هفتم این که صدقه می دهند و وقتی صدقه می دهند، هم گناهانشان آمرزیده می شود و هم هفتاد نوع بلا را از خود دور می کنند.

 به همین دلیل حضرت محمد (ص) فرمودند: وقتی انسان دستش را در جیبش می کند تا صدقه بدهد، هفتاد شیطان دست او را می گیرند تا او را منصرف نمایند.

هشتم این که قرآن می خوانند و در خانه ای که قرآن خوانده شود، دیگر جایی برای من نمی ماند چون در آن خانه ملائکه رفت و آمد می کنند.

نهم این که مرا زیاد لعنت می کنند و با هر لعنت یک زخم بر بدنم می افتد و تا زمانی که آن شخص را به گمراهی نکشانم، آن زخم ها خوب نمی شوند.

دهم آن که زمانی که گناه می کنند سریعاً توبه می کنند و زحمات مرا به هدر می دهند.

یازدهم این که وقتی عطسه می کنند الحمد ا... می گویند.

وقتی انسان نماز می خواند شیطان از او دور می شود به خصوص اگر سجده ی نماز طولانی باشد، شیطان از روی ناراحتی فریاد می کشد.

حضرت امام صادق (ع) فرمودند: هر کس نماز نخواند از شیطان هم پست تر است، زیرا شیطان یک خطا کرد و آن هم این که بر آدم سجده نکرد ولی انسان اگر نماز نخواند برای خدا سجده نمی کند. حضرت محمد (ص) فرمودند: مجوز عبور از پل صراط نماز است و همچنین فرمودند: اگر نماز مؤمن قبول شود، بقیه ی اعمال او نیز قبول می شود. در نماز صبح بسیار سفارش شده است، زیرا در هنگام شب فرشتگان شب پیش انسان هستند و اعمال شب را می نویسند و هنگامی که اذان صبح را می دهند، فرشتگان شب می روند و جای خود را به فرشتگان روز می دهند. پس اگر نماز صبح را به وقت بخوانیم در دو پرونده ثبت می شود.

همچنین از امام صادق(ع) نقل شده است: از صفات مؤمن این است که بسم ا... را در نماز بلند بگوید و هرکس بعد از تکبیر الاحرام نماز، قبل از شروع سوره ی حمد اعوذ باالله من الشیطان رجیم را بگوید، به اندازه ی هر مویی که در بدن اوست هزار حسنه برای او می نویسند. پیامبر اکرم فرمودند: هر کس بعد از نماز تسبیحات حضرت زهرا (س) را بگوید، به خصوص اگر با انگشتانش بشمارد همان دستانش او را در روز قیامت شفاعت می کنند.

 

+   دختر کوچک سیاره نپتون ; ۱٢:٢۱ ‎ب.ظ ; یکشنبه ٢٩ شهریور ۱۳۸۸

design by macromediax ; Powered by PersianBlog.ir